niedziela, 29 października 2017

Słup latarni został wyprostowany

8 października 2017 r. zwróciliśmy się do MZUM z prośbą o interwencję w sprawie przekrzywionej i przechylonej latarni ulicznej przy przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ul. J. Korczaka i ul. Wandy. Słup latarni może zagrażać przechodniom, a poprzez przechylenie wybrzusza płytę chodnikową. W odpowiedzi z dnia 19 października 2017 r. MZUM Katowice poinformował, że słup zostanie wyprostowany. 25 października 2017 r. słup wyprostowano.

poniedziałek, 23 października 2017

Wrzesień - raport :)

Raport z naszych działań, pism i wniosków za wrzesień 2017 r.:
  • W pierwszym tygodniu miesiąca nasza inicjatywa prowadziła rozmowy i starania w sprawie organizacji III Święta Burowca w dniu 16 września 2017 r., m.in. z lokalnymi organizacjami i stowarzyszeniami, MZUM, Miejskim Domem Kultury przy ul. gen. J. Hallera 28 i innymi.
    ------------------------------------------------
  • 1 września 2017 r. poprosiliśmy o pilną reakcję miasta na zasypywanie odpadami wąwozu po śladzie kolei piaskowej w dzielnicy Burowiec oraz na wycinkę ponad 350 drzew. W odpowiedzi z dnia 12 września 2017 r. Wydział Kształtowania Środowiska UM Katowice poinformował, że w związku ze składowaniem odpadów w rejonie ulicy Mroźnej w Katowicach, w Urzędzie toczy się postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji nakazującej posiadaczowi odpadów usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania. Równolegle w Urzędzie toczy się postępowanie wyjaśniające, czy przedmiotowe drzewa zostały wycięte zgodnie z obowiązującymi przepisami, czy nielegalnie. W przypadku nielegalnego usunięcia drzew zostanie wymierzona administracyjna kara pieniężna.
    ------------------------------------------------
  • 1 września 2017 r. członkowie naszej inicjatywy uczestniczyli w II Biesiadowaniu na Borkach.
    ------------------------------------------------
  • 1 września 2017 r. poprosiliśmy służby miejskie o zajęcie się tematem złych warunków, jakie mają zwierzęta przetrzymywane na ogródkach wokół tzw. rancza w Dąbrówce Małej (ul. J. Grzegorzka). W odpowiedzi z dnia 13 września 2017 r. Wydział Kształtowania Środowiska UM Katowice poinformował, że przedmiotowa sprawa wraz z dokumentacją fotograficzną została przekazana zgodnie z kompetencją do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach.
    ------------------------------------------------
  • Przez cały miesiąc dokonywaliśmy zgłoszeń dewastacji terenów zielonych, skwerów, ulic i placów w dzielnicy. Zgłaszaliśmy także swoje uwagi co do budowanej siłowni na terenie skweru Janiny Klatt. Promowaliśmy także projekty w głosowaniu do Budżetu Obywatelskiego.
    ------------------------------------------------
  • 11 września 2017 r. zgłosiliśmy służbom miejskim dewastację jednej z ławek na terenie skweru Hilarego Krzysztofiaka. W odpowiedzi z dnia 11 września 2017 r. Zakład Zieleni Miejskiej poinformował, że zauważył dewastacje, które zostaną naprawione w ramach możliwości ze środków bieżących.
    ------------------------------------------------
  • 11 września 2017 r. zgłosiliśmy służbom miejskim kolejne zniszczenia placu zabaw na terenie skweru Hilarego Krzysztofiaka: została urwana rączka z bujaka-samochodzika (przedwczoraj siedzieli w nim nastolatkowie), a plastikowe zabezpieczenia płotu (około 30 sztuk) zostały wyrwane. W odpowiedzi z dnia 11 września 2017 r. Zakład Zieleni Miejskiej poinformował, że zauważył dewastacje, które zostaną naprawione w ramach możliwości ze środków bieżących (ZZM zgłosił również dewastacje do Straży Miejskiej i policji).
    ------------------------------------------------
  • 12 września 2017 r. zwróciliśmy się do MZUM z prośbą o rozważenie możliwości wymiany zniszczonego fragmentu wiaty przystankowej na przystanku tramwajowym Katowice Burowiec (w stronę Szopienic). Zniszczone szkło usunięto, ale do października nie wstawiono nowej szyby.
    ------------------------------------------------
  • 12 września 2017 r. zwróciliśmy się do MZUM z prośbą o rozważenie możliwości ustawienia do pionu znaku przy przejściu dla pieszych w rejonie ulicy gen. Józefa Hallera 38 w dzielnicy Burowiec. W odpowiedzi z dnia 13 września 2017 r. Mariola Wąsowicz z Działu Zabezpieczenia Ruchu MZUM Katowice poinformowała, że oznakowanie zostanie poprawione.
    ------------------------------------------------
  • 14 września 2017 r. zwróciliśmy się z zapytaniem, czy miejskie służby konserwatorskie posiadają informacje na temat prac budowlanych (termomodernizacji) przy budynku przy ul. Strzelców Bytomskich 1 w dzielnicy Dąbrówka Mała. Prace mogą prowadzić do utraty wartości zabytkowych (np. poprzez zniszczenie inskrypcji datacyjnej nad wejściem głównym do budynku). W odpowiedzi z dnia 19 września 2017 r. Miejski Konserwator Zabytków Bolesław Błachuta poinformował, że roboty budowlane na elewacjach budynku realizowane są na podstawie zgłoszenia robót niewymagających pozwolenia na budowę, przyjętego w dniu 11 lipca 2017 r. sprawie B-III.6743.588.2017.MK. W toku opiniowania zamierzenia w Biurze Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Katowice, na wniosek miejskiej służby konserwatorskiej zgłoszenie uzupełniono o program robót, zawierający między innymi dyspozycję odtworzenia detalu architektonicznego na warstwie docieplenia zewnętrznego. Inskrypcja odtworzona będzie na tablicy w kolorze elewacji, z uwagi na brak możliwości wykonania jej jako żłobionej w tynku cienkowarstwowym, stosowanym na dociepleniu. Inwestor został także zobowiązany do wykonania prób kolorystycznych przed tynkowaniem elewacji i zatwierdzenia ich z udziałem przedstawiciela Biura Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Katowice.
    ------------------------------------------------
  • W sobotę 16 września 2017 r. odbyło się III Święto Burowca, którego byliśmy współorganizatorem. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, sponsorom, zaangażowanym instytucjom i osobom, za włożony trud, wsparcie i poświęcenie -
    tutaj link do naszej pełnej fotorelacji: LINK; tu
    taj link do fotorelacji Stowarzyszenia Przyjaciół Dąbrówki Małej i Burowca: LINK; tu
    taj link do fotorelacji Szkoły Podstawowej nr 45: LINK.
    ------------------------------------------------
  • 18 września 2017 r. zwróciliśmy się z zapytaniem do władz miasta, czy władze Katowic posiadają informację na jakim etapie jest obecnie przygotowanie przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. studium wykonalności dla koncepcji linii tramwajowej z Katowic do Sosnowca, wzdłuż alei Walentego Roździeńskiego (zgodnie m.in. z założeniami, przedstawionymi przez Tramwaje Śląskie S.A. na posiedzeniu Komisji Transportu Rady Miasta Katowice w dniu 26 czerwca 2017 roku). W odpowiedzi z dnia 2 października 2017 r. wiceprezydent miasta Bogumił Sobula poinformował, że w Tramwajach Śląskich S.A. trwają prace nad ogłoszeniem przetargu na wykonanie studium wykonalności dla linii tramwajowej wzdłuż al. W. Roździeńskiego (przetarg będzie ogłoszony prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku).
    ------------------------------------------------
  • 18 września 2017 r. zwróciliśmy się do Miejskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z zapytaniem, czy miejskie służby konserwatorskie były poinformowane oraz opiniowały wyburzenie budynku dawnej kuźni przy ul. gen. Henryka Le Ronda 1 w dzielnicy Dąbrówka Mała w Katowicach. W wykazie wartości dziedzictwa kulturowego miasta wskazano, że obiekty przy ul. gen. Henryka Le Ronda 1 pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku i z 1887 roku; był to dom mieszkalny z dawną kuźnią (historyzm ceglany). Plany rozbiórki obiektu dawnej kuźni pojawiły się już w 2013 roku, a rozbiórki dokonano 14 września 2017 roku. W opinii mieszkańców dzielnicy był to jeden z najstarszych obiektów w tym rejonie, a jego rozbiórka wiąże się z utratą ważnego dla historii Dąbrówki Małej budynku. W odpowiedzi z dnia 29 września 2017 r. Miejski Konserwator Zabytków poinformował, że w dniu 4 czerwca 2013 r. dokonano oględzin kuźni a także budynku mieszkalnego, za wyjątkiem wnętrza kuźni, do którego zawalił się dach. Budynki nie były objęte ochroną konserwatorską. Zamierzenie rozbiórki zaopiniowano pismem BKZ.6741.9.2013.EK/ BKZ.ZD-00328/13 z dnia 6 sierpnia 2013 r. w postępowaniu prowadzonym na wniosek właściciela (osoba fizyczna) przez Wydział Budownictwa Urzędu Miasta Katowice nr B-III.6741.77.2013.MK oraz pismem BKZ.6741.4.2017.EK/ BKZ.ZD-00209/17 z dnia 28 czerwca 2017 r. w postępowaniu nr B-III.6741.49.2017.MK, zakończonym wydaniem Decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę nr 875/17 z dnia 28 lipca 2017 r. W wypadku odsłonięcia czy odnalezienia elementów wyposażenia (stałego lub ruchomego) rozbieranego budynku kuźni, zobligowano Inwestora do natychmiastowego zawiadomienia Miejskiego Konserwatora Zabytków, celem przeprowadzenia wizji lokalnej oraz przekazania ewentualnych znalezisk do zbiorów muzealnych. Osoba prowadząca zarząd wskazanej nieruchomości potwierdziła w dniu 25.09.2017 r., że żadne elementy, które mogłyby posiadać wartości zabytkowe nie zostały odnalezione we wnętrzu kuźni.
    ------------------------------------------------
  • 18 września 2017 r. zwróciliśmy się z zapytaniem do służb miejskich kiedy mieszkańcy zostaną poinformowani o planach poprowadzenia łącznika, który ma biec z ul. J.Korczaka prawdopodobnie przez ul. Chłodną, ul. Zimową, ul. Babiego Lata i ul. Deszczową. W odpowiedzi z dnia 4 października 2017 r. Wydział Rozwoju Miasta UM Katowice poinformował, że zakłada się wykonanie nowego układu drogowego w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulic gen. Józefa Hallera i Janusza Korczaka (uchwała nr LXI/1245/10 Rady Miasta Katowice). Plany Miasta obejmują poprowadzenie drogi na odcinku od ul. Korczaka do ul. Deszczowej z podziałem na 2 etapy realizacji przedsięwzięcia - I etap od ul. J. Korczaka zakończony ślepo przed terenem po byłej linii kolejowej (do granicy terenu inwestycji mieszkaniowej), II etap to kontynuacja drogi do ul. Deszczowej. Aktualnie przygotowywane są wytyczne dla zlecenia prac projektowych. Po określeniu szczegółowego zakresu inwestycji informacja o zamierzeniu zostanie przedstawiona na Platformie Konsultacji Społecznych Katowice.
    ------------------------------------------------
  • 18 września 2017 r. zapytaliśmy władze miasta jak mieszkańcy ulic Chłodnej, Zimowej, Wiosennej, Letniej, Deszczowej i Babiego Lata, mają sobie poradzić z dodatkowym ruchem (plany miasta, by wybudować drogę, która połączy ulice Deszczową i Janusza Korczaka), skoro ulice na osiedlu nie są remontowane od lat, studzienki się zapadają, a jezdnia w niektórych miejscach "wisi" w powietrzu. W odpowiedzi z dnia 4 października 2017 r. Wydział Rozwoju Miasta UM Katowice poinformował, że planowane jest uzyskanie połączenia drogowego zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto w kwestii nowej nawierzchni przedmiotowych ulic na "os. Zimowym" w pierwszej kolejności niezbędne jest uporządkowanie systemu gospodarki ściekowej. Powyższe działania w ramach projektu unijnego planuje przeprowadzić Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o. z odtworzeniem nawierzchni po robotach kanalizacyjnych. O szczegółowe informacje w tym zakresie należy bezpośrednio wystąpić do spółki.------------------------------------------------
  • 18 września 2017 r. zwróciliśmy się z zapytaniem, co władze miasta robią w sprawie trucia ludzi i spalania (lub wydobywania się) z terenu wąwozu (na północ od ul. gen. J. Hallera) lub przyległych hurtowni/firm od kilku miesięcy dziwnego metaliczno-chemicznego zapachu, przypominającego spalane odpady medyczne, lekarstwa lub akumulatory oraz kiedy były przeprowadzone kontrole tych firm i terenów. W odpowiedzi z dnia 29 września 2017 r. Wydział Kształtowania Środowiska UM Katowice poinformował, że w dniu 27 września 2017 r. pracownik Wydziału Kształtowania Środowiska, przeprowadził wizję w rejonie firm Unilever oraz Baterpol, a także ulic gen. J. Hallera, Zimowej, Lwowskiej i Mroźnej. W trakcie prowadzonych oględzin, nie potwierdziły się zgłaszane uciążliwości zapachowe. W związku z brakiem ustawy "odorowej" pomiarów takich nie wykonuje się.
    ------------------------------------------------
  • 20 września 2017 r. przedstawiciele naszej inicjatywy uczestniczyli w odbiorze siłowni plenerowej na skwerze Janiny Klatt. Projekt powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017. To kolejna inwestycja w naszej dzielnicy, która powstała dzięki głosom mieszkańców.
    ------------------------------------------------
  • 21 września 2017 r. zwróciliśmy się z zapytaniem do Rady Miasta Katowice, czy Rada Miasta Katowice rozważa możliwość podjęcia uchwały, w której zostałby ustalony nowy przebieg ulicy Dworcowej w Katowicach (po przebudowie rejonu dworca kolejowego zmianie uległ przebieg ulicy Dworcowej, poprowadzonej w tunelu; przeobrażeniu uległ także rejon węzła z ulicą św. Jana i Pocztową oraz skrzyżowanie drogi wyjazdowej z tunelu pod dworcem z ulicą Juliusza Słowackiego). W odpowiedzi z dnia 25 września 2017 r. przewodnicząca rady Krystyna Siejna poinformowała, że tą kwestią zajmie się prezydent miasta oraz Komisja Organizacyjna Rady Miasta Katowice.
    ------------------------------------------------
  • 26 i 28 września 2017 r. zwróciliśmy się do władz miasta z prośbą o zwrócenie uwagi na uciążliwości, wynikające z wyjazdu ciężarówek z terenu budowy basenu przy ul. Konnej i ul. gen. J. Hallera w Burowcu. Szczególnie widoczne jest zabłocenie jezdni ulicy gen. Józefa Hallera. W odpowiedzi z dnia 3 października 2017 r. Wydział Inwestycji UM Katowice poinformował, że regularnie przypomina wykonawcy basenu o konieczności utrzymywania w czystości dróg wyjazdowych z budowy. Wydział poinformował, że zabrudzenia pojawiające się na nawierzchni ul. gen. J. Hallera nie są spowodowane przez pojazdy budowy basenu - w obecnej chwili w zakresie tej inwestycji nie są prowadzone roboty związane z wywozem gruntu. Z wizji w terenie wynika, że zabłocenie jezdni powodowane jest przez pojazdy wyjeżdżające z rejonu posesji przy ul. gen. J. Hallera 18 i przejeżdżające przez skrzyżowanie ul. J. Hallera z ul. Konną.
    ------------------------------------------------
  • 29 września 2017 r. poznaliśmy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim. W naszej Jednostce Pomocniczej Szopienice-Burowiec będą realizowane następujące projekty:
    - L/1/15/2017 "Monitoring dla Szopienic i Burowca" - 1464 (38,54%) głosów
    - L/3/15/2017 "BEZPIECZNE SZOPIENICE" - 510 (13,42%) głosów
    - L/8/15/2017 "Bezpieczne dzieciństwo. Ogólnodostępny plac zabaw dla dzieci" - 491 (12,92%) głosów.
    Ogólna frekwencja w głosowaniu wyniosła 13,6%, natomiast w naszej jednostce pomocniczej to 11,12%. Dziękujmy wszystkim za oddane głosy i zaangażowanie. Szczegółowe informacje znajdziecie na tej stronie: bo.katowice.eu
    Cieszymy się, że wspólny projekt naszej inicjatywy i portalu Szopienice.org będzie zrealizowany w 2018 roku - L/1/15/2017 "Monitoring dla Szopienic i Burowca".
    ------------------------------------------------
  • 30 września 2017 r. zwróciliśmy się do Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów z zapytaniem dotyczącym ruchomej rzeźby Pot, która powstała w ramach Street Art Festivalu AiR i została ulokowana na skwerze między ul. Świdnicką 11 i ul. Zielonogórską 16b w dzielnicy Ligota. Zapytaliśmy o obszar możliwego przemieszania ww. rzeźby i z czego wynikają ewentualne ograniczenia. W odpowiedzi z 6 października 2017 r. dyrektor Piotr Zaczkowski poinformował, że rzeźba może być przemieszczana w granicach miasta Katowice.
    ------------------------------------------------
  • 30 września 2017 r. zwróciliśmy się do słuzb miejskich z zapytaniem, czy władze miasta mogą rozważyć ustawienie tabliczek z zakazem dokarmiana gołębi na terenie między blokiem ul. Pogodna 4-4a-4b a ul. Pogodna 6-6a-6b? Ustawiono już (bardzo zasadne) tabliczki przypominające o zbieraniu psich odchodów. Niestety na ziemi leżą kilogramy chleba, a samochody niszczeją pod warstwą ptasich (gołębich) odchodów. W odpowiedzi z dnia 4 października 2017 r. Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice poinformował, że zabezpieczył w planie budżetu na następny rok środki na ulotki informujące o zakazie dokarmiania gołębi oraz na ewentualne tabliczki dotyczące powyższego problemu.

poniedziałek, 16 października 2017

Będzie remont schodów w rejonie wiaduktu al. Roździeńskiego nad linią kolejową?

Poprosiliśmy władze miasta o podjęcie rozmów z katowickim oddziałem GDDKiA w sprawie przeprowadzenia remontu schodów przy zejściu z wiaduktu al. W. Roździeńskiego nad linią kolejową (w rejonie McDonald's-a). Pismem z 5 października 2017 r. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach przekazał sprawę do katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

wtorek, 10 października 2017

Nowa droga połączy ul. Deszczową i ul. J. Korczaka?

W odpowiedzi na nasze zapytanie Wydział Rozwoju Miasta UM Katowice poinformował, że zakłada się wykonanie nowego układu drogowego w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulic gen. Józefa Hallera i Janusza Korczaka (uchwała nr LXI/1245/10 Rady Miasta Katowice). Plany Miasta obejmują poprowadzenie drogi na odcinku od ul. Korczaka do ul. Deszczowej z podziałem na 2 etapy realizacji przedsięwzięcia - I etap od ul. J. Korczaka zakończony ślepo przed terenem po byłej linii kolejowej (do granicy terenu inwestycji mieszkaniowej), II etap to kontynuacja drogi do ul. Deszczowej. Aktualnie przygotowywane są wytyczne dla zlecenia prac projektowych. Po określeniu szczegółowego zakresu inwestycji informacja o zamierzeniu zostanie przedstawiona na Platformie Konsultacji Społecznych Katowice.


O sprawie napisał także portal INFOKATOWICE.PL


Do planowanych 500 nowych mieszkań w Katowicach miasto wybuduję drogę w dwóch etapach
Do planowanych 500 nowych mieszkań w Katowicach miasto wybuduję drogę w dwóch etapach. Powstanie nowe połączenie drogowe, które połączy ulicę Janusza Korczaka z ulica Deszczową. Inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy. Chodzi o budowę połączeń drogowych pod planowane w tym rejonie dzielnicy Burowiec osiedle z rządowego programu „Mieszkanie Plus”. 
W ramach programu w Katowicach ma powstać tysiąc mieszkań, 500 na Nikiszowcu na obszarze położonym przy ul. Górniczego Dorobku, oraz 500 w Burowcu. Mają to być lokale 2,3 i 4-pokojowe. Mieszkania mają być gotowe na przełomie 2019/2020 roku.
W założeniu Mieszkanie Plus ma być skierowane do osób, których kryteria dochodowe nie pozwalają na otrzymanie lokalu od miasta, ani na zakup własnego mieszkania. 
Powstanie droga
W połowie września informowaliśmy, że władze miasta wprowadzają do wieloletnich prognoz finansowych nowe zadanie inwestycyjne pod nazwą „Przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w rejonie ul. Korczaka i ul. Deszczowej”. Według planów na ten cel w 2018 roku przeznaczonych będzie 2,3 mln złotych, a w 2019 roku – 2 mln złotych. Chodzi o tereny w dzielnicy Burowiec, które mają zostać zabudowane osiedlem mieszkaniowym z rządowego programu „Mieszkanie Plus”.Na początku października Wydział Rozwoju Miasta katowickiego magistratu poinformował, że nowa droga powstanie w dwóch etapach. Najpierw zbudowana zostanie jezdnia od ulicy Janusza Korczaka w kierunku zachodnim. Dopiero drugi etap zakłada połączenie nowej ulicy z rejonem osiedla mieszkaniowego przy ulicach Deszczowej i Zimowej. Droga dochodziłaby do ul. Deszczowej prawdopodobnie poprzez poszerzoną ulicę Babiego Lata (na północ od budynków zlikwidowanego Gimnazjum nr 11).

[…] Zakłada się wykonanie nowego układu drogowego w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulic: gen. Józefa Hallera i Janusza Korczaka w Katowicach (uchwała nr LXI/1245/10 Rady Miasta Katowice). Plany Miasta obejmują poprowadzenie drogi na odcinku od ul. Korczaka do ul. Deszczowej z podziałem na 2 etapy realizacji przedsięwzięcia – I etap od ul. Korczaka zakończony ślepo przed terenem po byłej linii kolejowej (do granicy terenu inwestycji mieszkaniowej), II etap kontynuacja drogi do ul. Deszczowej. Aktualnie przygotowywane są wytyczne dla zlecenia prac projektowych. Po określeniu szczegółowego zakresu inwestycji informacja o zamierzeniu zostanie przedstawiona na Platformie Konsultacji Społecznych Katowice – informują katowiccy urzędnicy.

O lokal w ramach rządowego programu mogą starać się wszyscy, zarówno nowi jak i obecni mieszkańcy. Preferowane będą rodziny, w tym rodziny wielodzietne. Przewiduje się, że będą brane pod uwagę kryteria dochodowe i brak posiadanego innego lokalu mieszkalnego.

piątek, 6 października 2017

Linia tramwajowa wzdłuż al. W. Roździeńskiego? Przetarg na wykonanie studium prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku

18 września 2017 r. zwróciliśmy się z zapytaniem do władz miasta, czy władze Katowic posiadają informację na jakim etapie jest obecnie przygotowanie przez spółkę Tramwaje Śląskie S.A. studium wykonalności dla koncepcji linii tramwajowej z Katowic do Sosnowca, wzdłuż alei Walentego Roździeńskiego (zgodnie m.in. z założeniami, przedstawionymi przez Tramwaje Śląskie S.A. na posiedzeniu Komisji Transportu Rady Miasta Katowice w dniu 26 czerwca 2017 roku). W odpowiedzi z dnia 2 października 2017 r. wiceprezydent miasta Bogumił Sobula poinformował, że w Tramwajach Śląskich S.A. trwają prace nad ogłoszeniem przetargu na wykonanie studium wykonalności dla linii tramwajowej wzdłuż al. W. Roździeńskiego (przetarg będzie ogłoszony prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku).

czwartek, 5 października 2017

Tabliczki z zakazem karmienia gołębi?

30 września 2017 r. zwróciliśmy się do słuzb miejskich z zapytaniem, czy władze miasta mogą rozważyć ustawienie tabliczek z zakazem dokarmiana gołębi na terenie między blokiem ul. Pogodna 4-4a-4b a ul. Pogodna 6-6a-6b? Ustawiono już (bardzo zasadne) tabliczki przypominające o zbieraniu psich odchodów. Niestety na ziemi leżą kilogramy chleba, a samochody niszczeją pod warstwą ptasich (gołębich) odchodów. W odpowiedzi z dnia 4 października 2017 r. Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Katowice poinformował, że zabezpieczył w planie budżetu na następny rok środki na ulotki informujące o zakazie dokarmiania gołębi oraz na ewentualne tabliczki dotyczące powyższego problemu.

wtorek, 3 października 2017

Będzie wiata na przystanku w Dąbrówce?

28 sierpnia 2017 r. zwróciliśmy się z prośbą do władz miasta o rozważenie możliwości zamontowania wiaty przystankowej na przystanku autobusowym Katowice Dąbrówka Mała Spółdzielnia (kierunek: Siemianowice Śląskie). Wiata przyczyni się do polepszenia warunków korzystania z przystanku autobusowego przez oczekujących na autobus pasażerów (szczególnie podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych). W odpowiedzi z dnia 18 września 2017 r. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach poinformował, że wiata zostanie ustawiona do końca roku jeśli MZUM uzyska niezbędne pozwolenia.