- 1 lipca 2017 r. zapytaliśmy UM Katowice o doradców metodycznych. Na stronie internetowej www.katowice.eu/edukacja dostępny jest wykaz doradców metodycznych. Zapytaliśmy, czy dla przedmiotów: matematyka, języki obce oraz nauczanie początkowe (w wykazie brak doradców) będą powołani odpowiedni doradcy. W odpowiedzi z dnia 3 lipca 2017 r. Wydział Edukacji i Sportu UM Katowice poinformował, że aktualnie trwa postępowanie rekrutacyjne dla tych doradców. Po rozstrzygnięciu konkursu wydział zamieści odpowiednią informację na stronie internetowej.
------------------------------------------------ - 2 lipca 2017 r. zwróciliśmy się do MZUM z prośbą o rozważenie możliwości uzupełnienia kostki na chodniku przy posesji ul. gen. J. Hallera 71, w rejonie betonowego włazu. Brak kostki i widoczny otwór sugerował, że w tym miejscu chodnik mógł być podmyty i mógł się zapaść. W połowie lipca zapadnięcie usunięto.
------------------------------------------------ - 2 lipca 2017 r. zgłosiliśmy do MZUM informację, że punkt graniczny przy skrzyżowaniu ulic Pod Młynem i Milowickiej w Dąbrówce Małej, wykonany z plastiku w pomarańczowym kolorze, został zniszczony. W odpowiedzi z dnia 4 lipca 2017 r. poinformowano nas, że wskazany element nie jest własnością MZUiM.
------------------------------------------------ - 3 lipca 2017 r. przedstawiciele naszej inicjatywy wzięli udział w spacerze historycznym po Dąbrówce Małej, organizowanym przez szopienicką Fundację z Pasją. Spacer pt. "Dąbrówka Mała sprzed stu laty" poprowadził Michał Bulsa - pracownik Muzeum Historii Katowic, a jednocześnie członek naszej inicjatywy.
------------------------------------------------ - 4 lipca 2017 r. zapytaliśmy UM Katowice o sprzedaż terenu przy ul. gen. H. Le Ronda 65, na którym stoi zabytkowy szyb kopalniany "Maria". W nawiązaniu do Zarządzenia nr 1466/2017 Prezydenta Miasta Katowice z 4 lipca 2017 r. zwróciliśmy się z następującymi pytaniami: kto zawnioskował o sprzedaż w trybie bezprzetargowym nieruchomości przy ul. gen. H. Le Ronda 65 na rzecz jej użytkownika wieczystego (tj. firmy, która jest w likwidacji - PZL "CEZAL ŚLĄSKI" S.A.); na jakiej podstawie wyliczono cenę sprzedaży (jedynie 130 000 PLN) oraz czy historyczny budynek dawnego nadszybia będzie nadal chroniony. Mieszkańcom dzielnicy Dąbrówka Mała zależy na zachowaniu tego historycznego obiektu, dlatego sprzedaż terenu, na którym stoi, może wzbudzać pewien niepokój. W odpowiedzi z dnia 5 lipca 2017 r. Wydział Gospodarki Mieniem UM Katowice poinformował, że zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami sprzedaż nieruchomości będącej w użytkowaniu wieczystym może nastąpić wyłącznie użytkownikowi wieczystemu. Z uwagi na fakt, iż Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Lecznictwa "Cezal Śląski" S.A. w Likwidacji nie było w stanie zbyć przedmiotowej nieruchomości wraz z ww. prawem, natomiast istnieje prawdopodobieństwo zbycia ww. nieruchomości z prawem własności, na wniosek Przedsiębiorstwa wyrażono zgodę na powyższe zbycie. Zbycie nieruchomości pozwoli zakończyć proces likwidacji Przedsiębiorstwa oraz zwiększy prawdopodobieństwo ulepszenia stanu technicznego nieruchomości przez nowego właściciela. Na poczet ceny nieruchomości gruntowej (zabudowania stanowią własność Przedsiębiorstwa) sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu zalicza się kwotę - wartość prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości (art. 69 uogn), tj. cena sprzedaży stanowi różnicę pomiędzy wartością nieruchomości gruntowej jako prawa własności, a wartością nieruchomości jako użytkowania wieczystego. Różnicę tą określa uprawniony rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym. Powyższa transakcja nie wpływa na ewentualny zakres ochrony zabudowań na nieruchomości.
------------------------------------------------ - 4 lipca 2017 r. zapytaliśmy władze miasta o zadanie inwestycyjne pod nazwą: „Budowa drogi wraz z infrastrukturą towarzyszącą w rejonie ulic: Bagiennej, Magazynowej i Surowcowej”. Formalnie w zakres tej inwestycji nie wchodzi budowa ronda na skrzyżowaniu zjazdu z ul. Bagiennej z ulicą Magazynową. Zapytaliśmy, czy nowa droga będzie "podłączona" od strony północnej właśnie do tego planowanego ronda. W odpowiedzi z dnia 10 lipca 2017 roku Wydział Rozwoju Miasta UM Katowice poinformował, że zgodnie z przedstawionym zakresem inwestycji planowana jest budowa drogi stanowiącej połączenie drogowe ul. Surowcowej z rondem na skrzyżowaniu ulic Bagiennej z Magazynową. Budowa ronda stanowi odrębną inwestycję realizowaną przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów.
------------------------------------------------ - 6 lipca 2017 r. zwróciliśmy się z zapytaniem do władz miasta, czy jest znana data zakończenia opracowania dokumentacji projektowej dla inwestycji pod nawą "Przedłużenie ul. Stęślickiego na odcinku od ul. Misjonarzy Oblatów do al. W. Korfantego". W odpowiedzi z dnia 6 lipca 2017 r. Wydział Inwestycji UM Katowice poinformował, że w chwili obecnej jest ogłoszony przetarg nieograniczony na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania inwestycyjnego pn.: „Przedłużenie ul. Stęślickiego na odcinku od Misjonarzy Oblatów do Al. W. Korfantego” w Katowicach. Termin składania ofert upływa 16 sierpnia 2017 r., po czym nastąpi wybranie najkorzystniejszej oferty i podpisanie umowy z wykonawcą usługi. Termin wykonania kompletnej dokumentacji projektowej wynosi 14 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
------------------------------------------------ - 7 lipca 2017 r. przedstawiciele naszej inicjatywy wzięli udział w spotkaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Dąbrówki Małej i Burowca, które odbyło się w budynku przy ul. Techników 5 w Dąbrówce Małej.
------------------------------------------------ - 8 lipca 2017 r. zwróciliśmy się do władz miasta z zapytaniem, czy możliwe byłoby wprowadzenie np. francuskojęzycznej i włoskojęzycznej wersji folderków / spacerowników, które obecnie udostępnianie są w centrum informacji turystycznej przy Rynku 13? Np. istnieją obecnie wersje folderów "Spacerem po Nikiszowcu" i "Spacerem po Giszowcu" w wersjach językowych: polskiej, niemieckiej, angielskiej, czeskiej i hiszpańskiej. Poszerzenie oferty o j. francuski i j. włoski mogłoby być ułatwieniem dla turystów z Francji i Włoch. W odpowiedzi z dnia 13 lipca 2017 r. Wydział Promocji UM Katowice poinformował, że stara się systematycznie rozszerzać ofertę wydawnictw turystycznych skierowanych do gości z zagranicy. W pierwszej kolejności wyprodukowano foldery skierowane do najczęściej odwiedzających nasze miasto. W przyszłości na pewno UM Katowice rozszerzy ofertę o kolejne wersje językowe.
------------------------------------------------ - 10 lipca 2017 r. prośbą o rozważenie możliwości ujęcia w nazwie przyszłego osiedla słowa «Burowiec», np. poprzez nazwę «Nowy Burowiec» (analogicznie do stosowanej nazwy dla planowanego osiedla „Mieszkanie Plus” w Nikiszowcu – «Nowy Nikiszowiec»). W odpowiedzi z dnia 24 lipca 2017 r. Wydział Budynków i Dróg UM Katowice przesłał nasz wniosek do Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które najprawdopodobniej będzie realizowało osiedle „Mieszkanie Plus” w rejonie ul. J. Korczaka.
------------------------------------------------ - 13 lipca 2017 r. przesłaliśmy do Prezydenta Miasta Katowice propozycje do budżetu miasta Katowice na rok 2018. Poprosiliśmy o zabezpieczenie środków finansowych na zadania i cele, zaproponowane i zebrane podczas wspólnych spotkań grupy „Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców” oraz spotkań z mieszkańcami dzielnicy.
------------------------------------------------ - 13 lipca 2017 r. zwróciliśmy się z zapytaniem, czy UM Katowice posiada wyliczenia dotyczące rocznych kosztów utrzymania każdego z planowanych trzech basenów w dzielnicach (Zadole, Brynów i Burowiec). 17 lipca 2017 r. Wydział Inwestycji UM Katowice poinformował, że w obecnej chwili trwają prace związane z ustaleniem szacunkowych kosztów funkcjonowania trzech basenów w dzielnicach.
------------------------------------------------ - 13 lipca 2017 r. zwróciliśmy się do służb miejskich z zapytaniem, czy możliwe byłoby umieszczenie na znakach drogowych, słupach, latarniach, ławkach, koszach itd. naklejek informujących o zakazie wywieszania reklam, plakatów, wlepek itd. Poprawiło by to znacząco estetykę i będzie edukowało o przepisach prawa. W odpowiedzi z dnia 18 lipca 2017 r. Zakład Zieleni Miejskiej poinformował, że umieszczanie naklejek na ławkach, koszach na śmieci i innych elementach małej architektury (fitness-y, place zabaw, ogrodzenia...) nie sprawdzi się w praktyce - różna faktura (metalowe, betonowe, drewniane, wiklinowe....), względy estetyczne czy praktyczne (np. mycie myjkami ciśnieniowymi). W związku z powyższym ZZM nie będzie naklejał tego typu informacji na elementach małej architektury.
------------------------------------------------ - 13 lipca 2017 r. zwróciliśmy się do władz miasta z zapytaniem, czy możliwe byłoby ustawienie lustra przy ul. gen. J. Hallera 10 tak, aby kierowcy jadących samochodów od strony mini skweru przy ul. gen. J. Hallera 8 widzieli nadjeżdżające samochody. poruszające się z prawej strony ul. Wandy (ulica Wandy jest wąska, a widoczność ograniczona przez parkujące samochody). Wydział Transportu UM Katowice poinformował nas 20 lipca 2017 r., że sprawa została omówiona w dniu 19 lipca 2017 r. na posiedzeniu Zespołu ds. Organizacji Ruchu Drogowego działającego przy Wydziale Transportu Urzędu Miasta Katowice, z udziałem przedstawicieli: Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Policji oraz Straży Miejskiej w Katowicach. Przeprowadzona analiza wykazała, że sytuacje ograniczonej widoczności na rozpatrywanym skrzyżowaniu wynikają z niestosowania się kierujących pojazdami do art. 49 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym zabrania się zatrzymania pojazdu w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych. Wobec powyższego, sytuacje nieprawidłowego parkowania pojazdów należy zgłaszać do służb porządkowych, celem podjęcia właściwych działań.
------------------------------------------------ - 13 lipca 2017 r. zwróciliśmy się z zapytaniem do służb miejskich czy możliwe byłoby, aby KZGM informował mieszkańców na tablicach ogłoszeń o zakazie dokarmiania gołębi i zagrożeniach, jakie wyrzucanie jedzenia stwarza dla mieszkańców i zwierząt domowych (choroby, pojawianie się dzików itd.). W odpowiedzi z dnia 20 lipca 2017 r. Wydział Kształtowania Środowiska UM Katowice poinformował, że wystąpił do Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z prośbą o rozważenie możliwości informowania mieszkańców o zakazie dokarmiania gołębi oraz zagrożeniach wynikających z wyrzucania jedzenia.
------------------------------------------------ - 13 lipca 2017 r. zwróciliśmy się do służb miejskich z zapytaniem, czy możliwe byłoby umieszczenie na wszystkich koszach, zarządzanych przez służby miejskie, umieszczenie naklejek z informacją, że można do nich wyrzucać psie odchody (informację, że odchody można do takich koszy wyrzucać przekazał nam MPGK). W odpowiedzi z dnia 14 lipca 2017 r. Zakład Zieleni Miejskiej poinformował, że informacja od MPGK jest zgodna z prawdą i jest to ogólnodostępna wiedza, a regulacje dot. utrzymania zwierząt domowych zapisane są w "Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Katowice". ZZM poinformował, że naklejanie na kosze na śmieci naklejek nie sprawdzi się w praktyce - różna faktura kosza (metalowe, betonowe, drewniane ....), względy estetyczne czy praktyczne (mycie koszy myjkami ciśnieniowymi). W związku z powyższym ZZM nie będzie naklejał tego typu informacji na koszach.
------------------------------------------------ - W sobotę 15 lipca 2017 r. w godzinach 9:30-12:00 zorganizowaliśmy akcję sprzątania dzielnicy Burowiec. Tym razem spotkaliśmy się w rejonie tzw. "kuli", obok budynku przy ul. gen. J. Hallera 32d. Akcja «Sprzątamy Świat - zacznijmy od swojego podwórka!» mimo braku pogody się udała i znaleźli się pomocni mieszkańcy.
------------------------------------------------ - 16 lipca 2017 r. zwróciliśmy się do MZUM z prośbą o pilną interwencję w sprawie przekrzywionej latarni przy ul. gen. Józefa Hallera 60 w Katowicach. Latarnia przy przejściu dla pieszych, od strony przedszkola, "opiera się" na słupie sygnalizatora świetlnego i może się przewrócić, zagrażając przechodniom i przejeżdżającym samochodom. W dniu 17 lipca 2017 r. MZUM przesłał nasz wniosek w trybie pilnym do spółki Tauron Dystrybucja.
------------------------------------------------ - 17 lipca 2017 r. zwróciliśmy się do służb miejskich z prośbą o ocenę, czy rosnące przy ul. gen. J. Hallera drzewa nie zasłaniają widoczności sygnalizatora świetlnego z odpowiedniej odległości. Chodzi o sygnalizację w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. gen. J. Hallera 60 i dojazd do tego miejsca od strony węzła z aleją Roździeńskiego (S86). W odpowiedzi z dnia 20 lipca 2017 r. Zakład Zieleni Miejskiej poinformował, że drzewa były przeglądane w tym tygodniu i były przycinane przez ZZM.
------------------------------------------------ - 18 lipca 2017 r. zapytaliśmy, czy władze Katowic mają zapewnionych ratowników do obsługi planowanych trzech nowych basenów, lub czy istnieją zamierzenia i plany, dot. zatrudnienia dodatkowych ratowników na planowanych basenach. Zwróciliśmy uwagę, że już teraz występują problemy z ratownikami nad obecnie istniejącymi zbiornikami wodnymi. W odpowiedzi z dnia 21 lipca 2017 r. Wydział Sportu i Turystyki UM Katowice poinformował, że braki kadrowe w ratownictwie wodnym są zauważalne w całej Polsce i są spowodowane między innymi niekorzystnymi zmianami prawnymi wprowadzonymi w 2011 roku. Cyt.: Miasto Katowice, co roku dokłada wszelkich starań aby zapewnić pełną obsadę ratowniczą na obiektach wypoczynku nad wodą. Na sezon kąpielowy 2017 zapewniono pełną obsadę ratowniczą na kąpielisku BUGLA i ROLNA. Niestety pomimo podejmowanych starań nie udało się zapewnić obsady ratowniczej na akwenie MORAWA i w Dolinie Trzech Stawów, dlatego na obu obowiązuje zakaz kąpieli. W naszej ocenie na decyzję o podjęciu pracy przez ratowników mają wpływ czynniki, na które my nie mamy wpływu. Jednocześnie informujemy, że już teraz, z dużym wyprzedzeniem, poszukujemy ratowników zawodowych do pracy w powstających na terenie Katowic pływalniach krytych. Wstępne aplikacje z adnotacją „ratownik 2019” można składać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
------------------------------------------------ - 23 lipca 2017 r. zwróciliśmy się do MZUM z prośbą o rozważenie możliwości likwidacji zapadnięć chodnika na terenie osiedla Przedwiośnie w Katowicach. Chodnik łączący ul. Przedwiośnie z rejonem osiedlowych sklepów (kiosk "Ruch" i sklep spożywczy), prowadzący równolegle do bloku przy ul. Przedwiośnie 12-12a-12b, jest uszkodzony na całej długości, płytki chodnikowe mocno wystają i są zniszczone (m.in. przez korzenie drzew), a wybrzuszenia utrudniają poruszanie się pieszym, w szczególności osobom niepełnosprawnym, starszym, na wózkach inwalidzkich. Chodnik mieści się w północnej części działki 564/31, karta mapy 12, obręb Dąbrówka Mała. W odpowiedzi z dnia 25 lipca 2017 r. Agnieszka Grabowska z Działu Robót Drogowych Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach poinformowała, że opisany fragment chodnika ul. Przedwiośnie 12-12a-12b nie leży na terenie zarządzanym przez MZUiM Katowice.
------------------------------------------------ - 24 lipca 2017 r. zwróciliśmy się do władz miasta z zapytaniem o składowisko akumulatorów przy ul. Obrońców Westerplatte 87, zorganizowane przez Baterpol. Poprosiliśmy o udostępnienie następujących informacji: czy władze Katowic posiadają informację na temat tego składowiska, potencjalnie niebezpiecznego dla środowiska; czy było wydawane pozwolenie na zorganizowanie takiego składowiska; co dokładnie może być składowane w tym miejscu i w jakim okresie czasowym (na jaki okres wydano pozwolenie). W odpowiedzi z dnia 31 lipca 2017 r. Wydział Kształtowania Środowiska UM Katowice poinformował, że na przedmiotowym terenie działalność w zakresie zbierania odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne prowadzi Firma Baterpol S.A., ul. Obrońców Westerplatte 108, 40-335 Katowice, w oparciu o obowiązującą do dnia 30 czerwca 2023 r. decyzję Prezydenta Miasta Katowice Nr 72/O/2013 z dnia 27 września 2013 r. (znak sprawy KŚ-IV.6233.50.2013.AM). Otrzymaliśmy od wydziału także kopię decyzji z listą, na której znajdują się 92 pozycje, m.in. dot. składowania substancji niebezpiecznych oraz szkodliwych lub bardzo szkodliwych dla środowiska (link).
------------------------------------------------ - 26 lipca 2017 r. zwróciliśmy się do MZUM z prośbą o naprawę zniszczonego słupa latarni ulicznej przy ul. Obr. Westerplatte, w rejonie przystanku tramwajowego Katowice Burowiec (kierunek: Szopienice). Słup został zniszczony prawdopodobnie przez uderzenie auta. W odpowiedzi z dnia 27 lipca 2017 r. Jolanta Mencel z Działu Gospodarki Komunalnej MZUM Katowice poinformowała, że nasza interwencja została przesłana do firmy TAURON Serwis celem rozeznania sprawy.
------------------------------------------------ - 27 lipca 2017 r. zwróciliśmy się do MZUM z prośbą o rozważenie możliwości likwidacji zapadnięć jezdni ulicy Janusza Korczaka, wokół studzienek kanalizacyjnych (ul. J. Korczaka na odcinku od skrzyżowania z ul. Siewną do skrzyżowania z ul. Wandy). W odpowiedzi z dnia 27 lipca 2017 r. Daria Bogusławska - Specjalista ds. Technicznych z Działu Gospodarki Komunalnej Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach - poinformowała, że wskazane urządzenia to zasuwy wodne będące elementem sieci wodociągowej. Wobec powyższego MZUM przekazał sprawę niniejszym e-mailem do Katowickich Wodociągów S.A. - właściciela sieci z prośbą o rozpatrzenie i udzielenie odpowiedzi.
------------------------------------------------ - 27 lipca 2017 r. przedstawiciele naszej inicjatywy uczestniczyli w wykładzie cyklu „Podziel się historią”, zatytułowanym „Krótka historia alei Roździeńskiego”, który poprowadził Michał Bulsa z Działu Historii Muzeum Historii Katowic. Spotkanie odbyło się o godzinie 15.00 w gmachu głównym Muzeum Historii Katowic przy ul. ks. Józefa Szafranka 9.
------------------------------------------------ - 31 lipca 2017 r. zwróciliśmy się do władz miasta z zapytaniem, czy UM Katowice planuje podjąć działania, zmierzające do powstania kolejnych stacji, m.in. w dzielnicy Dąbrówka Mała (np. w rejonie kościoła parafialnego w Dąbrówce Małej lub w rejonie pl. Żołnierzy Września). W odpowiedzi z dnia 31 lipca 2017 r. Wydział Transportu UM Katowice poinformował, że z dniem 31 lipca 2017 r. zainaugurowano działalność 5 stacji rowerów miejskich City by bike. Stacje znalazły się w dzielnicach: Szopienice, Giszowiec, Nikiszowiec, Murcki i Os. Witosa. Jednocześnie miasto prowadzi systemowe działania zmierzające do połączenia katowickich dzielnic ze strefą śródmiejską za pomocą połączeń rowerowych (tzw.ścieżki rowerowe) oraz zamierza w przyszłości rozbudować sieć City by bike o kolejne stacje.
poniedziałek, 7 sierpnia 2017
Nasze działania w lipcu - podsumowanie
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz